Marmara Üniversitesi Mezunlarını - Öğrencilerini Bulmanın En Kolay Yolu.
Yazı İçeriği

Türkiyede İnternet Nereye Gidiyor

Türkiye'de bilişim son dönemde özellikle, herkesin dikkatini çekmeye başladı. Zira bilişim, diğer dünyada olduğu gibi getirdiği yeniliklerle değil, yasaklamalarla ve davalarla tanındı.

Özellikle ülkemizde internetin geleceğinin masaya yatırıldığı ve internette sansür konusunun mercek altına yatırıldığı "İnternetin Getirdiği Yeni Haklar ve Özgürlükler" Konferansı, 9 Ocak 2010 tarihinde gerçekleştirildi.

"Hukuk mu İnternet'i değiştirecek, İnternet mi Hukuku değiştirecek?" konulu panelde, birbirinden ilginç saptamalar yapıldı. Bunlardan bir tanesi şu şekilde:

"80 kuşağı korkudan apolitize olmuş durumda; internette 6000'den fazla siteye erişim yasağı var; bilgiye ve kanaate ulaşım engelleniyor; yasaklar Türkiye'nin küresel imajını zedeliyor!"


Konferanstan Notlar

İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Merkezi tarafından organize edilen ve 9 Ocak 2010 Cumartesi günü İstanbul Barosu'nda gerçekleşen panelin sonunda Eylem 2.0 tarafından sansüre karşı ortak kararlar alındı.

Bilgi Üniversitesi'nden Yar. Doç. Dr. Leyla Berber, Anayasanın 13. maddesinin basın özgürlüğüne atıfta bulunduğunu ve basında sansürün olağanüstü durumlar dışında gerçekleşemeyeceğine işaret etti. Bu da internette yasaklamaların ancak çocuk pornosu, terörizm, ırkçılık gibi evrensel düzeyde "lanetlenmiş" olan ve Avrupa hukukunda da sınırları belirtilmiş noktaları aşamayacağı anlamına geliyor.

Baro Bilişim Merkezi'nden Ünsal Özmestik ise 80 kuşağının hukuka güvenmediğinden ve politize olmaktan korktuğuna dikkat çekti.

Digital Age'den Mevlana Gürbulak, "Bugün Youtube'a erişiyorum ama ya yarın, bugün erişmeme izin veren teknolojilere de yasak getirirlerse?" sorusunu gündeme getirdi. Mevcut durumun anayasal Bilgi Edinme Hakkının ihlali olduğu saptamasında bulundu.

MySpace ve Last. FM sansürlemelerine imzasını atana MÜYAP ise sansürlerini uygulayanların kendileri olmadığını, telif haklarını ihlal eden sitelere karşı tek çarelerinin onları dava etmek olduğunu, ancak bu şekilde pazarlık masasına oturabileceklerine inandıklarını iddia etti.

alıntıdır..| İnternet | 2319 Okuma | 19-02-2012 |
Özer Aydın
Aktif Mezunlar
İstatistikler

Toplam Mezun :3461

Tüm İstatistikler
Anasayfa - Marmara Üniversitesi Mezunları Listesi - Mezun Bul Ara - Marun Duyurular