Marmara Üniversitesi Mezunlarını - Öğrencilerini Bulmanın En Kolay Yolu.
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (İngilizce)
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bölümü

1984 yılında Marmara Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesinde kurulan Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü, vermekte olduğu lisans ve lisansüstü eğitimin düzeyi açısından ülkemizin bu alandaki başlıca bölümlerinden biridir. 30'u geçkin tam-zamanlı akademik kadroya sahip olan bölümümüz, kadrolu öğretim üyelerine ek olarak, diğer bölümler ve kurumlardan gelen yaklaşık 30 öğretim üyesi ve uzman tarafından da desteklenmektedir.

Bölümümüz Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler disiplinlerinde Lisans ve Yüksek Lisans eğitimi ile Uluslararası İlişkiler disiplininde Doktora eğitimi vermektedir. Eğitim dili Lisans ve Yüksek Lisans Programlarında İngilizce, Doktora Programında Türkçe'dir. Halihazırda, Lisans Programında 410, Yüksek Lisans Programında 40 ve Doktora Programında 30 olmak üzere toplam 480 öğrencimiz bulunmaktadır.

Yalnızca kariyer beklentileri açısından değil, aynı zamanda hızla değişen dünyanın dinamiklerini anlayabilmek ve ona uygun çözümler üretebilmek amacıyla, bölümümüz gerekli kuramsal ve analitik bilgiyi disiplinlerarası bir yaklaşımla öğrencilerine vermeyi hedeflemektedir. Bu nedenle, Kültürel Antropoloji ve Bilgisayar Uygulamaları'ndan Türk Siyasal Hayatı ve Uluslararası Örgütler'e kadar birçok ders geniş bir yelpaze içinde, farklı akademik tabana ve araştırma alanına sahip öğretim üyelerimiz tarafından öğrencilerimize sunulmaktadır. Ayrıca, Bölümümüz Avrupa Birliği politikaları ve Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri konusunda öğrencilerine derinlemesine bilgi kazandırabilmek amacıyla, Marmara Üniversitesi Avrupa Birliği Enstitüsü ile de işbirliği içinde çalışmaktadır. İktisat ve İşletme Bölümleri ile birlikte, A.B.D. Beloit Koleji'ne değişim öğrencisi gönderen Bölümümüzün, ayrıca A.B.D. ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, yurtdışında lisansüstü eğitimi görmüş ve görmekte olan çok sayıda mezunu bulunmaktadır. Bunun yanında, İsveç Kültür Enstitüsü ile kurulan yakın akademik ilişkiler çerçevesinde, öğrencilerimiz söz konusu ülkede eğitim yapma olanaklarına da sahiptirler. LLP/Erasmus öğrenci ve öğretim üyesi değişimi programı içinde de yer alan bölümümüzün halihazırda 27 Avrupa üniversitesi ile anlaşması bulunmakta ve bu sayı her geçen gün artmaktadır.
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Mezunları
Aktif Mezunlar
İstatistikler

Toplam Mezun :3461

Tüm İstatistikler
Anasayfa - Marmara Üniversitesi Mezunları Listesi - Mezun Bul Ara - Marun Duyurular