Marmara Üniversitesi Mezunlarını - Öğrencilerini Bulmanın En Kolay Yolu.
Özel Eğitim Bölümü
Zihin Engelliler Öğretmenliği Ana Bilim Dalı


Bölümümüz 2000 yılında Prof.Dr. Adnan Kulaksızoğlu'nun çalışmaları sonucu faaliyete geçmiş, 2002 yılında öğrenci alımına başlanmıştır. Mezunlarımız Özel Eğitim, Zihin Engelliler öğretmeni olarak mezun olmaktadır. Mezun öğrencilerimiz, Milli Eğitim Bakanlığın tarafından öğretmen olarak atanmaktadır, bunun yanında Rehberlik araştırma merkezlerinde ve Rehabilitasyon merkezlerinde de çalışmaktadırlar. Bölümümüzde Zihin Engelliler yüksek lisans programı bulunmaktadır.


Bölümün Tanıtımı

Bölümümüz, Zihin Engelliler Öğretmenliği Anabilim Dalı, 2002-2003 eğitim-öğretim yılında ilk öğrencilerini almış, 2005-2006 eğitim-öğretim yılında da ilk mezunlarını vermiştir. 2010-2011 eğitim-öğretim yılından itibaren de ikinci öğretimde eğitim-öğretim faaliyetlerini yürütmeye başlamıştır.

Bölümümüzün Zihin Engelliler Öğretmenliği Programı, her yıl ÖSYM tarafından yapılan Lisans Yerleştirme Sınavı ile öğrenci almaktadır. 2011-2012 yılları itibariyle Marmara Üniversitesi, Zihin Engelliler Öğretmenliği Programına YGS-4 puan türünde birinci öğretime 57, ikinci öğretim 57 olmak üzere toplam 114 öğrenci alınmıştır. ÖSYM verileri dikkate alındığında Zihin Engelliler Öğretmenliği Anabilim programına 2011-2012 eğitim- öğretim yılında kayıt yaptıran birinci öğretim öğrencilerinin puan aralığı 491.958-457.952, ikinci öğretim öğrencileri için ise 460.254-433.837 dir.

Zihin Engelliler Öğretmenliği programından bir adayın mezun olabilmesi için kendisine sunulan bütün dersleri (toplam 150 kredi) başarılı bir şeklide tamamlaması “Zihin Engelliler Sınıf Öğretmeni” olarak mezuniyeti için yeterlidir. Bölümümüzün Zihin Engelliler Öğretmenliği programını başarılı bir şekilde tamamlayan bir öğrenci “Zihin Engelliler Sınıf Öğretmeni” unvanı ile mezun olmaktadır.


Eğitim Olanakları

Öğrenim gören başarılı öğrencilerimiz Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Okul Öncesi Öğretmenliği ve Sınıf Öğretmenliği anabilim dallarının gerekli gördüğü dersleri alarak çift ana dal eğitimi alabilme olanağına sahiptir.

Üniversitemizin de dahil olduğu Erasmus programı sayesinde bölümümüz öğrencileri ile yabancı ülkelerde bulunan üniversitelerin özel eğitim bölümleri arasında öğrenci hareketliliği sağlanmaktadır.

Zihin Engelliler Öğretmenliği lisans programı mezunlarımız, hem bölümümüzün yüksek lisans programına hem de diğer üniversitelerin özel eğitim ve/veya özel eğitim ile ilişkili olan (Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Dil ve Konuşma Bozuklukları, Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme, Sınıf Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği, Psikoloji, Gelişim Psikolojisi, Eğitim Programları ve Öğretim, Yetişkin Eğitimi, Eğitim Yönetimi ve Denetimi gibi alanlarda) yüksek lisans ve doktora programlarına başvuruda bulunabilirler. Ayrıca, lisans derecesi alan öğrencilerimiz her yıl T.C. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sağlanan, yurt dışında lisansüstü öğrenim olanaklarından yararlanabilirler.


Çalışma Alanları

Zihin Engelliler Öğretmenliği Lisans Programı mezunlarımız, kamu ve özel sektörde ilgili alanlarda çalışabilirler. Kamu sektöründe: İlköğretim Okullarında, Rehberlik Araştırma Merkezlerinde, özel sektörde ise Rehabilitasyon Merkezlerinde, Danışmanlık Merkezlerinde öğretmen olarak görev yapabilirler.


Akademik Kadro

Zihin Engelliler Öğretmenliği Anabilim Dalında 2 profesör, 2 yardımcı doçent, 2’si doktoralı öğretim görevlisi ve 2 de öğretim görevlisi yer almaktadır.

Aktif Mezunlar
İstatistikler

Toplam Mezun :3461

Tüm İstatistikler
Anasayfa - Marmara Üniversitesi Mezunları Listesi - Mezun Bul Ara - Marun Duyurular