Marmara Üniversitesi Mezunlarını - Öğrencilerini Bulmanın En Kolay Yolu.
Türkçe Eğitimi Bölümü
Türkçe Öğretmenliği Ana Bilim Dalı [TÖABD], 1998 öğretim yılında kurulmuş olup ilk mezunlarını 2002 yılında vermiştir. Kadrosunda hâlen 1 profesör, 1 doçent, 3 yardımcı doçent, 2 öğretim görevlisi ve 2 araştırma görevlisi görev yapmaktadır.

Bölümümüzün Türkçe Öğretmenliği Programı, her yıl ÖSYM tarafından yapılan Lisans Yerleştirme Sınavı ile öğrenci almaktadır. 2011-2012 yılları itibariyle Marmara Üniversitesi, Türkçe Öğretmenliği programına TS-2 puan türünde birinci öğretime 77 öğrenci alınmıştır. ÖSYM verilerine göre Türkçe Öğretmenliği programına 2011-2012 eğitim-öğretim yılında kayıt yaptıran birinci öğretim öğrencilerinin puan aralığı 536.642-469.294’dir.


Eğitim ve Öğretim

TÖABD lisans programı; alan bilgisi, genel kültür ve pedagojik formasyona ilişkin derslerden oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim 4 yıl süreli olup dersler teorik ve uygulamalı olarak yapılmaktadır. Ayrıca Eğitim Bilimleri Enstitüsü bünyesinde yüksek lisans ve doktora programları da yürütülmektedir.


Çalışma Alanları

TÖABD mezunları, resmî ve özel ilköğretim okullarının ikinci kademesinde, dershane ve etüt merkezleri gibi eğitim kurumlarında Türkçe öğretmenliği; enstitü ve araştırma merkezlerinde uzmanlık, yayınevi, gazete ve dergilerde editörlük yapabilmektedirler.

Aktif Mezunlar
İstatistikler

Toplam Mezun :3461

Tüm İstatistikler
Anasayfa - Marmara Üniversitesi Mezunları Listesi - Mezun Bul Ara - Marun Duyurular